اندر ناخودآگاه مشتری

 

تمام ماجرا از آنجا شروع شد که متوجه شدم دقایقی چند است سرگردان جلوی یخچال بقالی (هنوز اصرار دارم مغازه های دو در سه متر را بقالی و نه سوپر بنامم) ایستاده ام و درحال تصمیم گیری برای یک قالب پنیرخامه ای هستم و آنهم سردرگم میان دو برندکاله و می ماس!!!

 و این مچ گیری برایم بهانه ای شد تا ذهن خودآگاه و ناخودآگاهم را بکاوم تا ببینم دلیل اینهمه اتلاف عمر گرانمایه چه بود ؟

محل فروش کالا این روزها میدان جنگ و رقابت اکثر برندهای معتبر است چراکه دقیقا بسیاری از خریدهای ناگهانی و پیش بینی نشده در این فضا صورت می گیرد. و در نتیجه حتی گاهی مشتری با نیت خرید مشخص وارد مغازه می شود ولی باز هم میان برندهای گوناگون سردرگم می ماند .

خریدهای ناگهانی معمولا خریدهای غیر بهینه ،فاقد نیاز از پیش تعریف شده هستند و بر اثر تاثیر محرک ها بر ناخودآگاه مشتری صورت می گیرند این محرک ها می توانند اطلاعات جدید در قالب تبلیغات  و ... باشند، شکل ظاهری محصول و حتی محل استقرار و نوع چیدمان آنها 

اما خریدهای منطقی و از پیش تعیین شده خریدهایی هستند که مشتری بر اساس نیاز مشخص به نیت ابتیاع آنها وارد مغازه شده و تصمیم می گیرد بین چند برند یکی از آنها را انتخاب کند.

حال کاله یا می ماس!

مساله این است!!

برندکاله برند محبوب من در لبنیات نیست و حتی بستنی هایش در درجه دوم اهمیت برایم قرار دارند.

برند می ماس اما برندیست با قدمت زیاد و نوستالژیک با ماست های مکعبی و آبکیش.

اما تجربه خانه پنیر کاله و پنیرهای رنگارنگ گودایش و پنیرهای کبابی و انواع جدید طعم های پنیر که عرضه کرد برای من نوجو تجربه خوشایندی بود که در پس ذهنم سیناپس متفاوتی ساخته است.

بسته بندی هایشان که چنگی به دل نمی زد ، بسته بندی برندکاله با بسته بندی بیضی شکل و در طلق  و برند می ماس با بسته بندی مکعبی و روکش مقوایی که اعتر اف می کنم  بسته بندی مکعبی با روکش مقوایی ظاهر حجیم تر از بسته بندی ظریف بیضی شکل داشت و با توجه به قیمت تقریبا یکسان ذهن ناخودآگاه طرف بسته بندی مکعبی را می گرفت. بماند که از لحاظ گرافیکی هردو غیر قابل بررسی است .

کنکاش ذهنی در خصوص طعم پنیر های خامه ای درون این دو بسته نا موفق بود که مدت ها بود پنیر خامه ای حاوی روغن پالم  از سبد غذایی حذف شده و پنیر تبریز حاوی ویروس مالت جایگزین شده بود.

اما آنچه در تصمیم گیری نهایی موثر بود:

1-    موزع کارخانه می ماس که در مغازه حاضر بود و بوی عرق می داد.

2-    تجربه خوشایند خانه پنیر کاله

3-    در طلقی پنیر کاله که می توانست ماندگاری را بیشترکند.

اما متاسفانه طعم پنیر خامه ای کاله چیزی نبود که انتظار داشتم وحتی توی ذوقم خورد. در حقیقت اگر به من باشد پنیر خامه ای پگاه را به آن ترجیح می دهم و این پنیر انتخاب دوباره من نخواهد بود.

 

 

 

/ 2 نظر / 58 بازدید

پنیر لبنه برای سلامتی مفیدتر است.

sandy

سلام. موافقم هر کدوم از این برند ها یه پاشون میلنگه [چشمک] در ضمن کاله پنیر های طبیعیش تکه !